چگونه بدانم ویندوزم هک شده است؟

computer-hacker

چگونه بدانم ویندوزم هک شده است؟

در برخی شرایط ممکن است فایل ها و یا نرم افزار های جدیدی را در سیستم خود مشاهده کنید که به هیچ عنوان خودتان یا به صورت خودکار توسط ویندوز ایجاد نشده است در این شرایط مطمئن باشید دست های پشت پرده ای (در اکثر موارد هکر ها هستند) وجود دارد که باعث مشاهده رویداد های عجیب و غریب میشوید البته وجود فایل های جدید یا نرم افزار های خود ساخته میتواند دلایل متعددی داشته باشد مثلاً هنگامی که سیستم خود را بروزرسانی میکنید فایل ها و نرم افزار های جدیدی به آن افزوده خواهد شد اما میتوان گفت یکی از این دلایل نیز میتواند هک شدن ویندوز توسط برخی افراد کنجکاو باشد!!! (بقیه در ادامه مطلب…)
بحث اصلی این مطلب بر سر هک شدن ویندوز هست زمانی که ویندوز شما توسط تروجان یا بکدور ها (Backdoors دسته جدیدی از ویروس ها که با دور زدن سیستم امنیتی ویندوز موجب دستیابی به مکانی خاص میشوند و معمولاً در جهت دزدی اطلاعات محرمانه کامپیوتر قربانی ایجاد میشوند) آلوده میشود احتمال هک شدن سیستم توسط سازنده ان آلوده کننده افزایش میابد.
IRC (یعنی پروتکل Internet Relay Chat) شیوه جدید برقراری ارتباطات میباشد که به صورت حرفه ای میان کاربران مبتدی یا پیشرفته صورت میگیرد این تکنولوژی از پست الکترونیک هم سریع تر عمل میکند در واقع چت های آنلاین و سایر راه های ارتباطی که به وسیله شبکه صورت میگیرد در این دسته قرار دارد هدف از بحث کردن درباره IRC این است که بدانید از منابع مفید اینترنتی میتوان استفاده های نادرست هم کرد. پس از این که یه سیستم توسط تروجان، بک دور یا نظیر آن ها آلوده شد این امکان میتواند برای سازنده آن فراهم شود که به کمک نرم افزار ها، یا سایر نرم افزار های رایج که میتواند در هر سیستمی نصب شده باشد که به وضوح صفحه نمایش شما را مشاده کرده و نصبت به انتقال اطلاعات محرمانه اقدام کند (اصطلاحاً به این قابلیت Remote access میگویند)
ابزار های جاسوسی یا کرم ها هم دسته دیگر از جاسوس افزار ها هستند که از طریق دانلود فایل های ناشناخته یا مشاهده اغلب سایت های غیرقانونی به یک سیستم رسوخ میکنند و موجب آلودگی و خسارت های بعد از آن میشوند پس توصیه میشود از سایت های معتبر دانلود کنید و حدالامکان از سرویس های خارجی استفاده نکنید.

تغیر ناگهانی پسورد ویندوز

گاهی اوقات مشاهده میکنید که پسورد ویندوز به صورت غیرعادی تغیر میکند در این صورت نیز ممکن است هکری به سیستم شما نفوز کرده و نسبت به تغیر پسورد اکانت های کاربری ویندوزتان عمل کرده باشد در چنین مواقعی سعی کنید پسورد خود را از طریق ویندوز بازیابی کنید و قبل از هر اقدامی جهت یافتن جاسوسی ها، ارتباط خود را با شبکه قطع نمائید.
توجه داشته باشید در صورتی که قصد دارید احتمال حذف آلودگی سیستم را افزایش دهید ابتدا ویندوز را مجدداً نصب نمائید پس از نصب ویندوز به هیچ عنوان وارد درایو ها نشوید یا فایلی اجرایی را اجرا نکنید و سپس نسبت به نصب ضدجاوسی ها اقدام کنید (اگر ویندوز را مجدداً جهت حذف ویروس نصب نکنید حکایت ضرب المثل “آب در هاون کوبیدن” را خواهید داشت 🙂 )

 

ایمیل های اسپم ارسال شده !!!

گاهی اوقات در ایمیل خود تعدادی پیام ها مشاهده میکنید که با عنوان خارجی و نا مفهموم یا با عناوین مستهجن و تحریک کننده ارسال شده است بسیاری از این ایمیل ها تنها در جهت تبلیغ استفاده میشوند اما لا به لای آن ها میتوان ایمیل هایی یافت که با بازکردن آن ها ممکن است ضرر های جبران ناپذیری به سیستک شما وارد کند (البته جبران ناپذیر که نه). خیلی ها بر این باور هستند که فایل ضمیمه شده در ایمیل های ناشناخته را نباید دانلود کرد چرا که ممکن است ویروس باشد اما در اینجا میتوان گفت یک ویروس تنها به کمک فایل های دانلود شده وارد سیستم نمیشود بلکه میتواند به کمک صفحه های وب نیز یک کامپیوتر را آلوده کند. (به صورت خلاصه عرض کردم چرا که این مبحث خودش خیلی بحثه 🙂 )
مطالبی که به مبحث ایمیل مربوط میشد صرف این گفتم که بدانید بسیاری از آلودگی هایی که به کمک ایمیل ها صورت میگیرد به هک شدن یک سیستم منجر میشوند.

این مطلب ممکن است در آینده جامع تر شود

نرم افزار های کاربردی :

منبع: مجله تکنولوژی دی ال سی

توجه: دوستان عزیز عنایت داشته باشید از آنجایی که مقالات بصورت اختصاصی نوشته میشوند و آن نیز حاصل صرف وقت و دقت تیم مجله تکنولوژی دی ل سی است، کپی برداری از آنها صرفا با ذکر منبع و ارائه لینک غیرمتنی به این صفحه ( فالو و قابل کلیک ) مجاز است.

درباره میلاد

میلاد هستم، علاقه مند به طراحی وب، کدنویسی، تکنولوژی اطلاعات و فناوری ارتباطات. هر چند مشکلات رایج کاربران بسیار فراوان بود اما سعی کردم به بسیاری از آن ها در این وبلاگ اشاره ای کنم و به حل آن ها چاره ای بیاندیشم ..