آموزش روت کردن گوشی GLX Shahin

آموزش روت کردن گوشی شاهین

بسم الله الرحمن الرحیم

مسلّما تاکنون بسیار واژه روت (Root) یا همان به اصطلاح روت کردن را شنیده اید، همانطور که میدانیم در حالت پیش فرض امکان دسترسی به پوشه سیستم (یا همان درایو روت) وجود ندارد و این هم از باب تضمین امنیت و پایدار ماندن سیستم عامل دستگاه و همینطور جلوگیری از دستکاری های خواسته و ناخواسته توسط برنامه ها و یا کاربر می باشد.

روت کردن دستگاه دسترسی های ویژه ای را برای اجرای دستوراتی برای شما مهیا میکند که در شرایط عادی امکان اجرای آنها وجود نداشت، بعنوان مثال میتوانید از کل سیستم عامل بکاپ بگیرید، سیستم عامل را دستکاری کنید یا سیستم عامل سفارشی جدیدی که امکانات بیشتری دارد را جایگزین سیستم فعلی گوشیتان کنید و یا اینکه برنامه هایی با امکانات بسیار ویژه ای را بر روی گوشی خود نصب کنید.

ولی بهرحال روت کردن گوشی معایبی نیز دارد، مانند:

 • از بین رفتن گارانتی گوشی
 • امکان از کار افتادن گوشی

در این پست آموزش روت کردن گوشی GLX مدل شاهین (Shahin) را از طریق رایانه با هم دنبال خواهیم کرد، و این نوشتار را هم صرفا بخاطر اینکه روش مطمئنی را برای روت کردن این گوشی در سطح اینترنت ندیدیم آماده و تقدیم شما عزیزان می کنیم.

قبلا برنامه هایی مانند KingRoot امکان روت کردن گوشی و تبلت های اندرویدی را از راه های نفوذ به سیستم به راحتی با یک کلیک فراهم می آوردند اما در برخی از گوشی ها مانند شاهین امکان روت کردن گوشی با این روش وجود ندارد.

در این آموزش از برنامه کاربردی Magisk و ریکاوری PhilZ برای روت کردن گوشی شاهین استفاده میکنیم، در روش های گذشته اگر گوشی روت شده باشد برنامه هایی مانند برنامه های بانکی از کار می افتادند اما در روش روت کردن گوشی با Magisk میتوانید روت بودن دستگاه را از برنامه هایی که با روت بودن دستگاه مشکل دارند مخفی کنید.

در این آموزش سعی شده تا جایی که امکان دارد به گونه ای توضیح داده بشه که همه عزیزان بتوانند گوشی خود را بدون نیاز به کمک دیگری روت کنند.

پیش از شروع لازم است سه نکته بعضا ضروری را خدمت عزیزان عرض کنیم:

 1. اطلاعات خود پشتیبانگیری کنید، در طول عملیات اطلاعات گوشی حذف خواهند شد.
 2. همینطور اگر گوشی خود را هنوز بروزرسانی نکرده اید پیشنهاد میکنیم با مراجعه به برنامه Wireless Updater یکبار نسبت به موجود بودن بسته بروزرسانی گوشی خود اقدام کنید، که اگر موجود بود ابتدا گوشی خود را با این بسته بروز کنید، چون برای بعضی از بروزرسانی ها، باید سیستم آنروت (Unroot) شده باشد.
 3. مسئولیت هرگونه اتفاق اعم از، از کار افتادن گوشی (اصطلاحا سافت بریک یا هارد بریک شدن دستگاه) و از دست رفتن اطلاعات بر عهده کاربر می باشد.

 

نرم افزارهای مورد نیاز:

 • برنامه SP_Flash_Tool_v5_1824 (نسخه سازگار با گوشی Shahin) را (از اینجا) دانلود و در محتویات فایل فشرده را استخراج کنید.
 • فایل Universal ADB Drivers را (از اینجا) دانلود و نصب کنید.
  • توجه: اگر بعد از نصب درایورهای فوق همچنان برنامه ADB با مشکل مواجه شدید نسخه دیگری از این برنامه را (از اینجا) دانلود و نصب نمائید.
 • فایل روت Magisk را (از اینجا) دانلود کنید.
 • ریکاوری PhilZ را (از اینجا) دانلود و محتویات فایل فشرده را استتخراج کنید.

 

اگر گوشی در رایانه شناسایی نمیشود درایورهای زیر را دانلود و نصب نمائید:

 

 

در ادامه کلیه مراحل زیر را به دقت دنبال نمائید تا بدون مشکل گوشی خود را روت نمائید (در کنار هر گزینه انگلیسی معادل فارسی آن در گوشی های فارسی نوشته شده است):

۱) فعال سازی OEM Unlocking (باز کردن سازنده تجهیزات اصلی) و USB Debugging (اشکال زدایی USB)، برای این منظور:

 • به تنظیمات گوشی وارد شده و طبق تصویر زیر گزینه About phone (به فارسی: درباره گوشی) را انتخاب کنید.
 • مطابق تصویر زیر بر روی گزینه Build Number (شماره ساخت) تقریبا ۸ مرتبه پشت سر هم ضربه بزنید تا گزینه Developer options (گزینه برنامه نویسان) ظاهر شود

 

حال اگر به صفحه قبل برگردید میتوانید آیتم Developer options (گزینه های برنامه نویسان) را بالای آیتم About phone (درباره گوشی) مشاهده کنید، بر روی آن ضربه بزنید تا وارد صفحه تنظیمات شوید.

 • در صفحه باز شده دو گزینه OEM Unlocking (باز کردن سازنده تجهیزات اصلی) و USB Debugging (اشکال زدایی USB) را فعال کنید

 

۲) Unlock کردن بوت لودر (Bootloader) گوشی

 • گوشی را به رایانه وصل کنید، بعد از وصل کردن گوشی به رایانه پیامی مانند تصویر زیر در گوشی ظاهر میشود، مطابق تصویر تیک موجود در پیام را زده و گزینه تائید را انتخاب کنید.

 • منوی استارت را باز کنید و در آن نام CMD را تایپ کنید تا برنامه Command Prompt یافت شود، آنرا اجرا کنید (توجه کنید که برنامه CMD را بصورت Run As Administrator اجرا کنید)
 • ابتدا دستور زیر را در CMD تایپ کرده و Enter بزنید تا گوشی شناسایی شود (بهتر است دستور زیر را کپی و در cmd قرار دهید):

Adb devices

 • در نتیجه دستور فوق اگر گوشی شناسایی شد باید نتیجه زیر نمایش داده شود:

adb_devices_result

نکته: گاهی اوقات بعد از اجرای دستور Adb Devices پیام مرحله ۲ (تصویرش را در بالاتر از تصویر فوق ملاحظه می نمائید) در گوشی ظاهر میشود که بایستی طبق توضیحاتی که در مرحله ۲ داده شد آنرا تائید نموده سپس دوباره دستور Adb Devices را وارد و اجرا کنید.

 • دستور زیر را در CMD تایپ کرده و Enter بزنید:

Adb reboot bootloader

در نتیجه دستور بالا گوشی ری استارت خواهد شد و بعد از چند لحظه دوباره صفحه روشن میشود، در این زمان  گوشی در حالت Fastboot قرار دارد (اگر به گوشه پایین سمت چپ گوشی دقت کنید عبارت Fastboot Mode را مشاهده خواهید کرد)، تصویر زیر:

 

 

 • دستور زیر را در CMD تایپ کرده و Enter بزنید:

Fastboot flashing unlock

بعد از اجرا دستور بالا پیامی مانند تصویر زیر در گوشی ظاهر خواهد شد، دکمه Volume Up (دکمه افزایش صدا) را برای تائید فشار دهید تا بوت لودر آنلاک شود.

 • بعد اتمام عملیات آنلاک پیام زیر در CMD ظاهر میشود:

 • خب در پایان دستور زیر را در CMD تایپ و Enter بزنید تا گوشی ری استارت شود:

Fastboot reboot

بعد از اجرای دستور بالا گوشی مجددا راه اندازی میشود، بعد  لود شدن تعدادی متن را در کنار لوگوی سیستم میبینید که نشان از آنلاک شدن بوت لودر دارد، صبر کنید تا گوشی فرمت شده و به سیستم وارد شوید،

پس از آن گوشی آنلاک بوده و آماده روت شدن است،

 

۳) نهایتا نصب کاستوم ریکاوری و شروع عملیات اصلی (روت کردن شاهین):

 • گوشی را به رایانه متصل کرده و فایل Magisk_19.3.zip که دانلود کرده اید را به حافظه داخلی گوشی در ریشه درایو منتقل کنید.
 • گوشی را خاموش کرده و از رایانه جدا کنید.
 • به پوشه SP_Flash_Tool_v5.1824_Win رفته و فایل flash_tool.exe را اجرا کنید تا برنامه Smart Phone Flash Tool باز شود، در برنامه اجرا شده مطابق تصویر زیر بر روی دکمه Choose (شماره ۱ در تصویر) کلیک کنید، و به پوشه PhilZRecovery [GLXShahin] رفته و فایل MT6757_Android_scatter.txt را انتخاب و دکمه Open را بزنید. سپس در لیست پایین گزینه recovery را تیک بزنید (مابقی گزینه ها را تغییر ندهید).

 

 • روی دکمه Download کلیک کنید (تصویر بالا، شماره ۲).
 • گوشی را به رایانه متصل کنید تا عملیات نصب ریکاوری PhilZ شروع شود (در حین نصب در پایین برنامه یک نوار قرمز و زرد رنگ شروع به پرشدن میکنند) عملیات کمتر از ۲۰ثانیه به اتمام میرسد، توجه کنید که تا پایان عملیات به هیچ وجه نباید گوشی را از رایانه جدا کنید. در صورت موفق بودن عملیات تصویر تیک سبز رنگ زیرظاهر خواهد شد:

تا الآن ۹۰% کارها را انجام داده ایم. حالا گوشی را از رایانه جدا کنید.

 • دکمه Volume Up (دکمه افزایش صدا) را بهمراه دکمه Power (دکمه روشن/خاموش) چند لحظه بگیرید تا گوشی روشن بشه، وقتی لوگوی جنرال لوکس نمایش داده شد دکمه ها را رها کنید، در این زمان گوشی به برنامه ریکاوری PhilZ وارد میشود.

 در این برنامه باید با دکمه های Volume Up و Volume Down آیتم های بالا و پایین را انتخاب و با دکمه Power آنها را انتخاب کنید.

توجه: در برنامه PhilZ دکمه ها و صفحه برنامه برعکس هستند (حالا چرا، نمیدونم)، مثلا باید گوشی را برعکس کنید همینطور اگه دکمه Volume Up را فشار دهید آیتم پایین انتخاب میشود و بالعکس.

 1. آیتم Install Zip را انتخاب و با فشردن دکمه Power وارد شوید سپس گزینه Choose zip from /sdcard  را انتخاب کنید تا به صفحه اصلی حافظه داخلی وارد شوید در این صفحه فایل Magisk.19.3.zip را در پایین لیست میتوانید مشاهده کنید، این فایل را انتخاب و دکمه Power را فشار دهید تا اجرا شود، در صفحه بعد گزینه Yes را انتخاب کنید تا Magisk نصب شود، و تمام. بعد از نمایش متن “press any key to contine، تبریک میگوییم، گوشی شما روت شد.

دکمه ای را فشار دهید تا به صفحه گزینه ها وارد شوید، گزینه انتهایی لیست “*****Go Back*****” را انتخاب کنید سپس گزینه Reboot System Now را انتخاب کنید تا گوشی ری استارت شود.

 

نکته۱: در هنگام بالا آمدن سیستم برای اینکه برنامه های بانکی به روت بودن گوشی گیر سه پیچ ندهند در برنامه های گوشی برنامه Magisk را پیدا و اجرا کنید، سپس در منوی برنامه که سمت چپ یا راست برنامه قرار دارد گزینه Magisk Hide را انتخاب کنید تا لیست آن باز شود، در لیست باز شده برنامه ای که میخواهید روت بودن سیستم از دید آن مخفی شود را یافته و تیک مقابل آنرا بزنید.

نکته۲: گاهی اوقات پیش می آید که بعد از روت گوشی کد IMEI گوشی حذف شده (البته در صورت حذف کامل رام حذف IMEI محتمل است)، همانطور که میدانید حذف شدن این کد باعث قطع کامل سرویس مخابرات برای گوشی خواهد شد (درست مثل زمانی که گوشی ریجستر نشده)، اگه دیدید IMEI گوشی حذف شده کافیه در صفحه شماره گیر گوشی کد زیر رو وارد کنید:

*#*#۰۸#*#*

در صفحه باز شده کدهای IMEI گوشی خود را که بر روی کارتن گوشی هم نوشته شده اند را در برنامه باز شده وارد کنید و در پایان دکمه Restart رو فشار بدید تا گوشی ری استارت بشه، بعد از بالا آمدن گوشی در صفحه شماره گیر دستور #۰۶#* رو وارد کنید خواهید دید IMEI جدید ثبت شده و آنتن گوشی مجددا برقرار میشود.

منبع: مجله تکنولوژی دی ال سی

توجه: دوستان عزیز عنایت داشته باشید از آنجایی که مقالات بصورت اختصاصی نوشته میشوند و آن نیز حاصل صرف وقت و دقت تیم مجله تکنولوژی دی ل سی است، کپی برداری از آنها صرفا با ذکر منبع و ارائه لینک غیرمتنی به این صفحه ( فالو و قابل کلیک ) مجاز است.

درباره سیدعلی

سید علی حسینی هستم و علاقه مند به تکنولوژی روز و وب پیشرفته و البته دوستدار نبود هیچگونه مشکلی برای هموطنان عزیزم، ولی خب نمیشود که، دنیاست و هزارویک مشکل